Kulturalna wiosna 2008




Tegoroczna wiosna obfituje w wydarzenia kulturalne, w których aktywnie uczestniczą Mieszkańcy Domu.


30 marca – spektakl w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
W niedzielę, 30 marca Seniorzy, miłośnicy teatru wybrali się do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. Tam na dużej scenie obejrzeli sztukę pod tytułem: „Marysia i krasnoludki” na podstawie baśni Marii Konopnickiej: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Barwne widowisko opowiadające dzieje sierotki Marysi, historię walki ubogiego chłopaka Skrobka z ugorem i pobycie krasnoludków w świecie ludzi wzruszyło serca Mieszkańców. Rozbudziło wrażliwość estetyczną i poruszyło najlepsze uczucia budzące życzliwość ludzi, szacunek do pracy i umiłowanie piękna.
15 kwietnia - wystawa: „Kocham Tarnów” w Tarnowskim Centrum Kultury.
Wystawa ta była prawdziwą gratką dla zwiedzających Mieszkańców Domu, zwłaszcza dla tych, którzy z naszym miastem są związani poprzez urodzenie lub wieloletnie zamieszkanie. Na z górą siedemdziesięciu planszach zobaczyli przenikający się stary i nowy Tarnów. Największe zainteresowanie wzbudziła wielka panorama miasta o wymiarach 2 na 10 metrów wykonana podczas lotu balonem. Wielką atrakcją był pokaz filmu z 1928 roku pod tytułem: „Tarnów – miasto Przemysłowe”. Podczas krótkiej projekcji najwięcej emocji wzbudziły zdjęcia tramwaju poruszającego się ulicami Tarnowa w okresie międzywojennym.
30 kwietnia - wystawa: „Tarnów Leliwitów” w Muzeum Okręgowym, Gmach Główny.
Była to prawdziwa lekcja historii. Mieszkańcy z wielkim zainteresowaniem słuchali przewodnika, który nawiązując do prezentowanych na wystawie eksponatów opowiadał o dziejach miasta. Były tam: dokumenty wydane przez Hetmana Jana Tarnowskiego, Tarnowskiego także dokument wydany przez króla węgierskiego Jana Zapoloi. Ciekawą część ekspozycji stanowiły plansze prezentujące historię zamku oraz badań archeologicznych na górze św. Marcina oraz historię badań nad odkrytym w Rynku piecem chlebowym z XVI wieku. Szczególną uwagę oglądających przykuło pięć mieczy z XIV – XVI wieku, które niegdyś stanowiły wyposażenie zbrojowni miejskiej.
W Ratuszu natomiast Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć wystawę biograficzną poświęconą urodzonemu w Tarnowie Józefowi Bemowi, bohaterowi walki o niepodległość Polski i Węgier. Będąc w Gmachu Ratusza nie można było pominąć Zbrojowni. W tej Sali Mieszkańcy podziwiali między innymi kolekcję broni i uzbrojenia, a także zachowaną w całości kopię husarską. Pani Przewodnik oprowadzająca grupę po muzeum swoim opowiadaniem wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród Mieszkańców. Przybliżyła im chlubne czasy naszego miasta, losy bohatera walczącego o wolność Polski i Węgier a urodzonego w Tarnowie oraz krótką historię polskiego oręża.