logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  


 
Kółko muzyczno-teatralne
 
VIII MAJÓWKA INTEGRACYJNA
14 maja wspólnie z mieszkańcami okolicznych domów pomocy społecznej świętowaliśmy Jubileuszową 18-tą Majówkę Integracyjną.
Imprezę uświetniły hity z sześćdziesiątych lat w wykonaniu grup wokalnych i tanecznych z tarnowskiego Pałacu Młodzieży.
Nielada atrakcją dla wszystkich uczestników spotkania integracyjnego okazał się pokaz mody lat 60-tych.Czerwony dywan opanowały największe gwiazdy estrady polskiej i światowej. Pomimo deszczowej aury wszyscy świetnie się bawili.
 
ŚLUBY PANIEŃSKIE
15 lutego 2019 r. grupa teatralna działająca wśród nas wybrała się do Teatru Solskiego na spektakl pt. „Śluby panieńskie” w reżyserii Wojciech Malajkata. Jest to jedna z bardziej znanych komedii Aleksandra Fredry mówiąca o odwiecznych i jakże aktualnych perypetiach miłosnych w sposób zabawny, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone.
Spektakl ten na długo pozostanie w naszych sercach. Sprytna intryga wymyślona przez Gustawa, jednego z głównych bohaterów doprowadziła nas do łez.Aktorzy w dowód uznania przez publiczność otrzymali gromkie brawa. Gratulujemy!
 
„Herod w Betlejem”
Grupa teatralna „Cafe pod jesienną różą”, działająca w naszej społeczności przygotowała jasełka, które przedstawiła 17.01.2019r. swoim koleżankom i kolegom.
Potężny i mężny Herod zawędrował do Betlejem, gdzie zostaje zmuszony przez podstępnego Czarta-Marta do ogłoszenia wszem i wobec swojej niższość. Odważny i sprytny Kuba- pasterza również przyczynił się do obalenia Heroda, poprzez swoje pasterskie sztuczki. Dzięki swojej prostocie ułatwił Mędrcom ze Wschodu powitanie małego Jezusa.
To pełne humoru przedstawienie wszystkich rozbawiło i zachęciło do wspólnego kolędowania. Dziękujemy naszym aktorom za wspaniały występ i oczekujemy kolejnego.
 
Zabawa Andrzejkowa
Podopieczni wraz z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej świetnie bawili się na zabawie Andrzejkowej 28 listopada br.
W atmosferę andrzejkowej zabawy znakomicie wprowadziły nas wróżby, które były prowdzone przez młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Tarnowa. Andrzejkowe czary wzbudzały wiele emocji, nie tylko wśród osób biorących w nich udział. Wróżki wprowadziły nas w krainę bogactwa, szczęścia, podróży i wiecznej miłości. Największe powodzenie zyskało lanie wosku i liczby szczęścia.
Popołudniowe, gorące, taneczne rytmy porwały do tańca prawie wszystkich, duża w tym zasługa była alumnów WSD w Tarnowie. Seniorzy rozbawieni, pełni humoru w godzinach wieczornych powrócili do swoich domostw.
 
Dzień Seniora
Nasi młodzi przyjaciele z Przedszkola Nr 5 z Tarnowa z okazji naszego święta zrobili nam miłą niespodziankę.
Wytępem pt. "Pyza" nie tylko umilili nam czas, ale rozbawili nas do łez i przypomnieli nasze młode lata. Przez parę chwil mogliśmy wrócić do tamtych, wspaniałych, młodych lat i zapomnieć o tym co dręczy i boli. Seniorzy z łezką w oku przyglądali się aktorskim wyczynom przedszkolaków i byli pełni podziwu dla ich talentów. Dziękujemy bardzo i zapraszamy na kolejne świętowanie Dnia Seniora.
 
"Poskromienie złośnicy"
10 października 2018r. grupa teatralna działająca w naszej społeczności "Cafe pod jesienną różą" wybrała się do Teatru Solskiego w Tarnowie na spektakl pt. "Poskromienie złośnicy".Jest to wyśmienita, przezabawna komedia Szekspira. W humorystyczny sposób ukazuje ona kłopoty rodziców mających dorastające córki, których zachowanie pozostawia wiele do życzenia.
Seniorzy z zapartym tchem śledzili losy i perypetie miłosne głównych bohaterów. Tematem przewodnim sztuki jest problem kobiety niezależnej i żywiołowej o imieniu Kasia. Ojciec chętnie wydałby za mąż córkę, ale świadomy jej licznych wad wątpi w powodzenie tego zamiaru. Receptą na powodzenie jest złamanie jej charakteru, aby stała się potulną żoną dla swojego pana i władcy, męża. Jest ona uparta i wydawać się może, że nie do okiełznania, a jednak udaje się. Widowisko bardzo się wszystkim podobało. Artyści zostali nagrodzenie przez publiczność gromkimi brawami.
 
MUNDIALOWA STREFA KIBICA
Za sprawą Mistrzostw Świata w piłce nożnej nasza świetlica wypełniła się po brzegi.Kibicujący uczestnicy grupy teatralnej utworzyli STREFĘ KIBICA. W strefie nie zabrakło przekąsek, napojów, ale najważniejszy był doping naszej narodowej drużyny.
By choć przez chwilę poczuć atmosferę Mundialu nasza "wspaniała piątka" przyodziana w biało-czerwone szaty najpierw sama rozegrała meczyk, a następnie ze stoickim spokojem kibice zasiedli przed telewizorem w oczekiwaniu na wygraną.
 
Walentynkowe spotkanie
Każda okazja jest dobra do tego żeby okazać sobie nawzajem uczucia - sympatii, szacunku, miłości i zainteresowania. W tym wyjątkowym dniu postanowiliśmy wspólnie z uczestnikami wyrazić swoje emocje wobec innych za pomocą Tarota Serduszkowego.
Przy tej okazji było dużo śmiechu i radości, ponieważ wróżby były żartobliwe i zabawne. Wszyscy z zaciekawieniem i niepwenością spoglądali na wylosowane serca z dedykacją miłosną, którą odczytywaliśmy na głos. W tle unosił się dźwięk romantycznych melodii.
 
"Cicha noc, święta noc..."
W dniu 24 stycznia dzieci z  Przedszkola Nr 5 z Tarnowa wraz z wychowawcami wybrały się z wizytą do uczestników naszego Domu, by uczcić Święto Babci i Dziadka.
Dzieci zaprezentowały przepięknie przygotowany program artystyczny pt. "Cicha Noc...". Były wiersze, kolędy i tańce, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec mali artyści złożyli życzenia Babciom i Dziadkom oraz wręczyli wspólnie z Panią Dyrektor ręcznie wykonaną i ozdobioną choinkę.
Pan Marianna w imieniu wszystkich uczestników podziękowała za efektowny występ i pełnię życia, którą wniosły dzieci w nasze progi. Uśmiech na twarzach, radość w sercu oraz chwile wzruszenia na długo pozostaną w pamięci seniorów.
 
Senioralne Spotkanie Opłatkowe
Tegoroczne spotkanie opłatkowe w dniu 14 grudnia zostalo zorganizowane przez KCEM KANA i MCAS KANA. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą Św. w Kościele O. Filipinów pod przewodnictwem JE. ks. Biskupa Leszka Leszkiewicza. Uczestnikami spotkania byli seniorzy rprezentujący różne środowiska senioralne Tarnowa.
Życzenia zdrowia, szczęścia i radości oraz pomyślności w 2018 roku seniorom przekazali JE. ks.Biskup Leszek Leszkiewicz, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorow Lidia Jaźwińska oraz prezes KCEM ks. Marcin Baran.
O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Tarnowie, prezentując jasełka "Przekażmy sobie znak pokoju". Płynący śpiew kolęd w wykonaniu Zespołu KUMOTRY podkreślał atmosferę wydarzenia.
 
Zabawa Andrzejkowa
Na tegorocznej zabawie Andrzejkowej bawiliśmy się wspólnie z mieszkańczmi DPS oraz wolontariuszami. W programie znalazły się tradycyjne wróżby andrzejkowe. Nie zabrakło wróżb z wosku, z kart oraz przepowiadania imion przyszłych wybranek i wybrańców, nad czym czuwały wróżka Anabela. Uczestnicy mogli też przewidzieć własną przyszłość na podstawie numerologii.
Czas uprzyjemniał zespól WSD z Tarnowa grając taneczne utwory, tańcom i pląsom nie było końca. Nie zabrakło wspólnych śpiewów biesiadnych piosenek i konkursów andrzejkowych. Była kawa, ciastka, a przede wszystkim dużo uśmiechu i zabawy. Zabawa Andrzejkowa upłynęła w miłej i tanecznej atmosferze. Na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczących w niej osób.
 
Starsi Panowie Dwaj
Klub "Cafe pod jesienną różą" brał udział w dniach 20-23.09.2017 r. w V Jubileuszowym Przeglądzie Scenicznym - Starsi Panowie Dwaj. Organizatorem Przeglądu jak co roku było Stowarzyszenie Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Papieża Jana Pawła II w Krakowie. Seniorzy z Małopolski mieli możliwość zaprezentowania swojej działalności artystycznej począwszy od teatalnej, poprzez wokalną, skończywszy na poezji.
Efektem finalnym naszych wielotygodniowych przygotowań był występ na scenie Ośrodka Wypoczynkowego "Kolejarz" w Muszynie - Złockie. Zespół przedstwaił pełną humory "Satyrę o kobietach XXI-go wieklu".
Możliwość zaprezentowania się na Przeglądzie dała nam wiele satysfakcji i utwierdziła w przekonaniu, że wszystko co robimy ma sens. Wszyscy doskonale się bawili i miło spędzali wolny czas, choć za oknem plucha, ale w "sercu był maj".
Na zakończenie Przeglądu miałyśmy okazję wysłuchania koncertu artystów Filharmonii Krakowskiej, a obecność specjalnego gościa Pani dr Anna Okońska-Walkowicz Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej podkreśliła wagę przedcięwzięcia.
Za udział w IV Przeglądzie Scenicznym Seniorów Małopolski, otrzymaliśmy dyplom i statuetkę dla Klubu Seniora "Cafe pod jesienną różą".
"KOBIETA nie żąda dla siebie zbyt wiele,
jej wiara w ludzi jest prawdziwa,
pragnie od życia tak niewiele...
chce być kochana i szczęśliwa"
 
Dzień kobiet
W dniu 8 marca w naszej społeczności odbyło się spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet.
Po życzeniach i wręczeniu kwiatków przez Panów, przyszedł czas na dużą dawkę humoru. Uroczystość uświetnił  humorystyczno-groteskowy  program artystyczny przygotowany przez grupę teatralną "Cafe pod jesienną różą". Panowie zapewnili paniom dużo atrakcji i świetnej zabawy.
Tak w roku bieżącym celebrowaliśmy   wspólnie z mieszkankami DPS Dzień Kobiet. Warto jednak pamiętać, żeby szanować Kobiety każdego dnia, a nie tylko od święta.
Po zakończeniu występu i wspólnym śpiewie piosenek o kobietach wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany również przez panów.
 
Andrzejkowe "Czary-Mary"

Andrzejki to wieczór wróżb, który co roku obchodzony jest pod koniec listopada. To czas, w którym organizuje się zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. Dnia 22 i 24  listopada 2016r., odbyła się zabawa andrzejkowa. Na imprezie wspólnie bawili się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej jak również uczestnicy spotkan DDP.

Podczas tegorocznych Andrzejek nie zabrakło ulubionych przez wszystkich wróżb. Wszyscy z wielką radością wypowiadali andrzejkowe zaklęcia i brali udział w różnych wróżbach i zabawach.  Swoją przyszłość odkrywali  lejąc wosk, bawiąc się w kleksomanię oraz przy pomocy "czarodziejskiego serduszka". Zabawa Andrzejkowa upłynęła w miłej i tanecznej atmosferze, na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczących w niej osób.

 
Starsi Panowie Dwaj

W dniach 21-23 września 2016 braliśmy kolejny raz udział w: "V Przeglądzie Scenicznym Klubów Seniora z Małopolski - Starsi Panowie Dwaj". Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Papieża Jana Pawła II tegoroczne wydarzenie zorganizowali w Muszynie. Przegląd cieszy się dużym powodzeniem wśród seniorów. Z roku na rok coraz więcej zespołów bierze udział i prezentuje swój dorobek artystyczny.

W tym roku uczestnicy zaprezentowali przedstawienie pt. "Królewna Śmieszka na ludowo". Aby pokazać się z jak najlepszej strony, ujawnić dotąd ukryte zdolności klubowicze do wystąpienia przygotowywali się już od dwóch miesięcy. Na tę okazję przygotowaliśmy także specjalną charakteryzację i scenografię. Wszyscy doskonale się bawili. Tak radosna i rodzinna atmosfera, to świetna okazja do integracji i spędzania wolnego czasu.

 
"Seniorzy dzieciom"

"Seniorzy dzieciom" pod takim hasłem upłynęło piątkowe świętowanie.

Po raz kolejny w dniu 3.06.2016r. z okazji Dnia Dziecka grupa teatralna "Cafe pod jesienną różą" przygotowała przedstawienie pt. "Królewna Śmieszka", które zaprezentowaliśmy w zaprzyjaźnionym Przedszkolu Nr 5 w Tarnowie. Zarówno seniorzy, jak i dzieci bawili się doskonale, bowiem nie zabrakło humoru i parodiowania niektórych bohaterów bajkowych.

Seniorzy aktywnie uczestniczący w akcji "Cała Polska czyta dzieciom" czytali znane i lubiane bajki.

Spotkania przebiegało w atmosferze wzruszeń i wspólnej radości. Przedstawienie zostało nagrodzone rzęsistymi brawami. Dzieci wręczyły seniorom upominki,własnoręcznie wykonane,jak również zaprezentowały dla seniorów Taniec Radości.

 
"Była sobie bajka"
Uczestnicy spotkań DDP 10 maja brali udział w jubileuszowej XV Majówce Integracyjnej w Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta. Po raz pierwszy impreza ta została wpisana w obchody Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Majówka przebiegała w bajkowej scenerii. Uroczystego otwarcia majówki dokonała Pani Dorota Krakowska zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Pani Renata Michalik dyrektor DPS. Wśród zaproszonych gości byli pensjonarjusze zaprzyjaźnionych DPS-ów, seniorzy z Miasta Tarnowa oraz przedstawiciele władz miasta. Swoim występem pt. "Kopciuszek" uroczystość uświetnili przedszkolaki z Przedszkola r 5 z Tarnowa oraz solowy występ Juli Dobrowolskiej, która swoim anielskim głosem oczarowała publiczność. Iście bajkowa kraina sprawiła, że wszyscy świetnie się bawili, pełni radości i humoru.
Iście bajkowa kraina sprawiła, że wszyscy świetnie się bawili, pełni radości i humoru.
 
Powitanie wiosny
Wiosna to najbardziej oczekiwana pora roku. Srogie mrozy i opady śniegu wreszcie odchodzą w zapomnienie, a cała przyroda budzi się do życia. Pierwszy Dzień Wiosny 21 marca grupa teatralna działająca w DDP powitała na ludowo. Zgodnie ze staropolskim obyczajem słowiańską bogini Marzannę "rzuciliśmy do morza". Naszą kukłę wystroiliśmy w białą suknię przyozdobioną kolorowymi kwiatami z bibuły. Ponad to uczestnicy poprzebierani w barwne stroje witali równie ukiecioną Panią Wiosnę. Ponieważ deszczowa aura pokrzyżowała nasze plany i nie udaliśmy się nad rzekę, więc dokonaliśmy w naszym ogrodzie symbolicznego podtopienia Marzanny. Wszyscy świetnie się przy tym bawili i z uśmiechem na twarzy witali nadchodzącą Panią Wiosnę.
 
"Na tym balu, nad balami..."
Bal karnawałowy dla  seniorów to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez uczestników, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 12.01.2016 roku w naszej społeczności odbył się bal karnawałowy.
Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Do tańca przygrywali alumni WSD w Tarnowie, którzy zachęcali wszystkich do wspólnej zabawy. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarł na seniorach wybór królowej i króla balu. Miano tych zaszczytnych tytułów zyskały tymrazem Panie, które nieustannie brylowały na parkiecie.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca seniorzy z żalem opuszczali salę balową.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
 
Bunia
Uczestnicy spotkań w dniu 8 stycznie obejrzeli tragifarsę w tarnowskim teatrze im.Ludwika Solskiego. Tytułowa bohaterka Bunia jest seniorką wielopokoleniowej rodziny włoskich emigrantów w Argentynie. Stuletnia Bunia cieszy się, mimo podeszłego wieku, doskonałym zdrowiem fizycznym i wilczym apetytem. Apetyt babci rujnuje sześcioosobową rodzinę, tj.: Maria, Anyula, Marta,Cichio - którą utrzymuje Carmelo, wnuk Buni.
Bracia Carmelo i Cichio szukają wyjścia z nader trudnej i delikatnej sytuacji. Cichio radzi znaleźć Buni pracę, naraić ją komuś, wreszcie - wydać za mąż. "Wybrankiem" Buni ma zostać Don Francisco. J est to żwawy 70-latek, majętny, porządny, acz chciwy i naiwny, ulega on podstępnej argumentacji sąsiada i zgadza się dać kobiecie "miesiąc szczęścia u kresu życia", wierząc, że potem czeka go pokaźny spadek i wielkie szczęście u boku 20-letniej Martusi. Intryga jednak spełzła na niczym bowiem Bunia wciąż żyje i apetyt nadal jej dopisuje. Pożera cały zapas czekolady i karmelków. Sytuacja finansowa rodziny staje się beznadziejna. Carmelo traci swój stragan, dorobek całego życia. Udręczona rodzina staje przed pytaniem, jakże częstym w teatrze absudru - jak pozbyć się potwora, który panoszy się i nie daje żyć innym.
 
Andrzejkowa zabawa
W dniu 24 listopada w naszej społeczności odbyła się zabawa andrzejkowa. Do tańców przygrywali alumni WSD w Tarnowie. Podczas zabawy nie zabrakło wspólnych rozmów, piosenek i tańców.W programie znalazły się tradycyjne wróżby andrzejkowe. Jak tradycja andrzejkowa głosi żadna zabawa nie będzie udana jeżeli zabraknie lania z wosku, wróżenia z kart, numerologii czy loterii sympatii tj. przepowiadania imion przyszłych wybranek i wybrańców. Nad wróżbami czuwała Wróżka Mirabela.
Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę, pyszne wypieki, przygotowane na tą okoliczność. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozostanie długo w naszej pamięci. W każdym z uczestników pozostały niezapomniane wrażenia. Z niecierpliwością czekać będą na kolejną zabawę.
 
Spotkanie integracyjne
12 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie z młodzieżą licealną z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Okazją do spotkania było wspólne przeżywanie kolejnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Szacunek dla historii Polski, jej bohaterów oraz symboli narodowych został podkreślony poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Młodzież nie zapomniała również o przypadającym Dniu Seniora. Krótki program artystyczny wykonany przez gości poruszył serca seniorów i rozbawił ich do łez. Miłą niespodzianką był słodki poczęstunek wykonany przez wolontariuszy. Bardzo dziękujemy za gorące życzenia i pamięć.
 
"Czardaszka"
Na scenie tarnowskiego teatru uczestnicy spotkań w Domu Dziennego Pobytu obejrzeli jedną z najpiękniejszych operetek wiedeńskich pt. "Księzniczka Czardasza". Jest to historia Austro-Węgierskiego mezaliansu. Młody i przystojny arystokrata Edwin zaręcza się z gwiazdą variété, Sylvią. Oczywiście jego rodzina nie godzi się na małżeństwo, tym bardziej, że Edwin jest już zaręczony z inną. Sylvia dowiaduje się o tym, porzuca go, postanawia poświęcić się karierze i rusza na podbój Ameryki. Po jakimś czasie, nie mogąc zapomnieć o ukochanym wraca do kraju i wcielając się w postać hrabiny Kancsianu, udaje się na bal, na którym mają odbyć się zaręczyny... 
Gorące rytmy czardasza i czar atmosfery austro-węgierskich salonów przełomu XIX i XX wieku sprawiły, że publiczność z wielkim entuzjazmem i gromkimi brawami przyjęła ten niepowtarzalny spektakl muzyczny.
 
Bajkowe spotkanie
Uczestniczki na co dzień działające w kółku teatralnym postanowiły zrobić naszym małym przyjaciołom niespodziankę i dniu 26 marca wybrały się po raz kolejny z wizytą do Przedszkola Nr 5 w Tarnowie. Tym razem podobnie jak w ubiegłych latach uczestnicy włączyli się w akcję pt; "Cała Polska czyta dzieciom".
Wszystkie grupy począwszy od najmłodszych ochoczo i z wielkim zaangażowaniem słuchały czytanych przez "Panie babcie" znanych i lubianych bajek. Na zakończenie spotkania złożyliśmy wszystkim przwedszkolakom i pracownikom przedszkola życzenia świąteczne.
 
"Świat kobiety"
"Świat kobiety" pod takim tytułem okolicznościowy występ przygotowali Nasi Panowie z grupy teatralnej z okazji Dnia Kobiet.
Do występu Panowie przygotowywali się już od miesiąca. Kabaretowy charakter przedstawienia zgromadził całą społeczność Domu. Były piękne wiersze i piosenki o kobietach oraz dla kobiet. Nie zabrakło gromkich braw i chwil spędzonych w miłej atmosferze.
Każda z Pań otrzymała życzenia płynące prosto z serca, a zamiast kwiatów kolorowe, kruche babaczki, którymi wszyscy rozkoszowali się przy aromatycznej kawie.
Dziękujemy wszystkim mężczyznom za przygotowanie występu, a Paniom życzymy stu lat!
 
"Hej kolęda, kolęda..."
Po raz kolejny grupa teatralna działająca w naszej społeczności wystąpiła na deskach Tuchowskiego Domu Kultury.
W środę 21 stycznia seniorzy zaprezentowali "Jasełka na wesoło" podczas XXI Przeglądu Kolędniczego Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Przegląd rozpoczął się uroczystą mszą świętą sprawowaną przez Biskupa Stanisława Salaterskiego w Sankturarium w Tuchowie. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapili pastuszkowie, aniołowie, którzy uczynili sobie zawody z królami o to, kto pierwszy do Betlejem dobiegnie. Swary zakończyły się remisem. Atmosferę jasełkową ubogacał śpiew kolęd przy akampaniamencie gitary.
Gromkimi brawami oraz nagrodą rzeczową aktorzy-seniorzy zostali nagrodzeni za wysiłek, zaangażowanie oraz determinację.
 
"CZARY-MARY, NIECH SIĘ SPEŁNIĄ ANDRZEJKOWE CZARY"
We wtorkowe popołudnie 25 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Nie zabrakło tańców, harców i dobrej zabawy. Wspólnie przy skocznej, biesiadnej muzyce bawili się uczestnicy DDP, mieszkańcy Domu Pomocy oraz wolontariusze z Fundacji Jana Hetmana Tarnowskiego.
Wszyscy z niecierpliwieniem wyczekiwali wóżb. Uczestnicy byli ciekawi, co ich czeka w niedalekiej przyszłości. Wróżki wszystkich porwały w świat marzeń i fantazji dzięki czemu choć na chwilę zapomnieli o szarej rzeczywistości.
Ciasteczka, owoce, tartinki, kawa, herbata spożyte w miłym towarzystwie i magicznej atmosferze stały się prawdziwą ucztą dla podniebienia.
 
"Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna"
Polacy świętowali 96. rocznicę odrodzenia wolnej Polski po 123 latach przebywania pod zaborami. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.
Nasi rodacy szli na wojnę wierząc, że spełnią się ich marzenia. Polacy chcieli mieć Ojczyznę niepodległą i dążyli do tego różnymi drogami. I to właśnie z patriotyzmu, entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska Niepodległa. My również chcieliśmy zamanifestować nasz patriotyzm i suwerenność naszego Narodu poprzez uroczyste świętowanie tego dnia. Grupa teatralna przygotowała na tę okoliczność występ pt "Mój Naród to Bohaterzy".
Dopełnieniem uroczystości był wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
 
Przegląd sceniczny
Tegoroczny II Przegląd Sceniczny Klubów Seniora "Starsi Panowie Dwaj" odbył się w Zakopanem w dniach 9-11 października 2014. Zabawę rozpoczęliśmy biesiadnie, przy ognisku i blasku księżyca. Jesienny chłód nikomu nie przeszkadzał. Wszyscy świetnie się bawili przy skocznych dźwiękach akordeonu i gitary.
Podczas przeglądu swoje umiejętności artystyczny i aktorskie zaprezentowała nasza grupa teatralna "Cafe pod jesienną różą". Uczestnicy wykonali spektakl pt. "Mały Książę wśród kobiet". Na uwagę zasługuje fakt, że teksty piosenek oraz niektórych dialogów wykorzystanych w spektaklu są autorstwa samych uczestników. Przygotowania do zaprezentowania się trwały kilka tygodni. Było ciężko, ale daliśmy radę. Cieszymy się z naszych sukcesów i mamy nadzieję, że po raz kolejny będziemy mieć szansę na zaprezentowanie swojego warsztatu scenicznego. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom oraz maskę.
Po zakończonych występach, opadnięciu emocji wspólnie wybraliśmy się na spacer po Krupówkach.
Wszystkim organizatorom i klubom seniora przedstawiającym swój repertuar dziękujemy za wspólnie spędzony czas w miłej i radosnej atmosferze.
 
Spektakl teatralny
W dniu 15 maja grupa teatralna wybrała się do Teatri im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl pt. "Skąpiec".
Dramat opowiada o chorobliwej rządzy posiadania majątku za wszelką cenę, ale nie zabrakło równiaż akcentów humorystycznych. Chociaż akcja toczy się kilka wieków temu, jednak skąpstwo jest i dziś nam znane.
Wszyscy uczestnicy byli niezmiernie zadowoleni ze spektaklu. Podkreślali jego walory artystyczne. Właściwy dobór strojów, oprawa muzyczna wprowadziły nas oczami wyobrazni do czasów, w których rozgrywały się poszczgólne sceny. Wszyscy widzowie zachęcali do obejrzenia tej sztuki. Podkreślali, że wartości materialne, bogactwo przemijają i nie są w życiu najważniejsze.
 
Muzyczne klimaty
Pewnego popołudnia miło spędziliśmy czas na muzykowaniu oraz wspólnych śpiewach. W czasie tego spotkania swój talent muzyczno-wokalny zaprezentował nasz gitarzysta pan Wacław i pan Jurek, który rozpoczął swoja przygodę z gitarą. Swoim talentem dzieliła się z nami również wolontariuszka Klaudia. Co prawda nie wszyscy z nas posiadają takie umiejętności, ale ochoczo próbowaliśmy wspólnym śpiewem dorównać naszym artystom. Tego miłego popołudnia tak naprawdę mogliśmy uzewnętrznić to, "co nam w duszy gra". Wśród naszego repertuaru znalazły się piosenki biesiadne, patriotyczne, a także kolędy.
Wszystkich melomanów pozdrawiamy i zachęcamy do tego byście od czasu do czasu zanucili słowa znanych Wam piosenek bo przecież każdy śpiewać może, a czy trochę lepiej czy może gorzej - to już chyba nie jest aż tak ważne! Ważne by miło i we wspaniałym towarzystwie spędzić czas.
 
Tanecznym krokiem
Każdy z nas wie, że zajęcia taneczne są doskonałym sposobem na aktywne spędzenie czasu jak również mają doskonały wpływ na poprawę naszej ogólnej kondycji fizycznej.
Od stycznia rozpoczęliśmy cykl spotkań opierający się na poznawaniu podstawowych kroków tanecznych tańców pochodzących z różnych krajów świata. Po wiedzę teoretyczną na ich temat sięgamy do internetu, zaś zajęcia praktyczne opierają się o krótkie nagrania filmowe nauki kroków.
I tak oto pierwsze zajęcia za nami, poświęcone tańcowi belgijskiemu.
 
Andrzejki
Zabawa Andzejkowa to okazja do zorganizowania dobrej zabawy. Zabawy podczas której zawsze dobrze się bawimy wraz z wolontariuszami.
Seniorzy z Domu Pomocy Społecznej przjęli zaproszenie i przybyli na zorganizowaną przez nas zabawę andrzejkową.
mam chusteczkę haftowaną ...
Super muzyka, tańce i wróżby oraz wspólne śpiewanie sprawiły, że nasi seniorzy bawili się wyśmienicie.
oczywiście nie mogło zabraknąć "kaczuszek"
wróżka Arabelllllllaa – przepowiada co przyniesie przyszłość .......????
Wspaniała atmosfera towarzyszyła od początku do końca imprezy. Z andrzejek wszyscy wychodzili uśmiechnięci i zadowoleni.
 
Święto Zakochanych
14 luty to wyjątkowy dzień dla podopiecznych Domu Dziennego Pobytu. Tego dnia z okazji obchodów Światowego Dnia Zakochanych - Walentynek odbyła się wspólna zabawa taneczna połączona ze słodkim poczęstunkiem i konkursami specjalnie przygotowanymi na tę okazję.
Zabawa odbyła się w przepięknie udekorowanej serduszkami walentynkowymi sali.
Wspólne tańce wniosły dużo radości i pozwoliły chociaż na chwilę oderwać się od trudów dnia codziennego.
 
Dzień kobiet
Święto kobiet stało się kolejną idealną okazją dla zaprezentowania się przez grupę teatralną. Panowie należący do grupy oraz uczęszczający do DDP zorganizowali wszystkim paniom bardzo miłą niespodziankę. Na wstępie pan Kaziu w imieniu wszystkich mężczyzn złożył serdeczne i gorące życzenia wszystkim zaproszonym paniom.
Nasi dżentelmeni pamiętali również o wręczeniu każdej z pań kwiatów, które były symbolem wielkiego szacunku okazywanego wobec płci pięknej. Wśród wręczanych kwiatów królowały tulipany i żonkile. Po tym miłym akcencie nastąpiła część artystyczna poświęcona roli kobiet w życiu mężczyzn oraz relacji kobieta-mężczyzna, a tuż po niej panowie wcielili się w role kelnerów przygotowując i serwując wspaniały poczęstunek i kawę wszystkim paniom. Na pewno dla pań był to niezwykły i pełen wrażeń dzień!
 
Walentynkowy skecz
Nasi aktorzy tegoroczne walentynki postanowili uczcić przygotowując wesoły skecz dla Seniorów z Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta. Przedstawienie o tym, że "miłość w wierszach i piosenkach się rodzi i na życie przechodzi" było oparte na wesołych rymowankach J. Brzechwy oraz na muzyce związanej z tym pięknym uczuciem.
Cały montaż poprowadził narrator, w rolę którego wcielił się pan Andrzej. Głównymi bohaterami, którzy zawsze pojawiają się tam gdzie zapala się iskierka miłości były dwa rubaszne Amorki - pani Basia i pani Ania. Swym niezwykłym wdziękiem sympatię publiczności zdobyli także pozostali aktorzy.
Serdecznie gratulujemy grupie teatralnej udanego występu i czekamy na więcej ...
 
Świat bajki zagościł w naszym domu
Nasza grupa teatralna znów stanęła na wysokości zadania. Tym razem powierzono nam - uczestnikom przygotowanie strojów na bal andrzejkowy pn. "W świecie bajek i baśni". Na początku postanowiliśmy przypomnieć sobie znane nam bajki z dzieciństwa i ich bohaterów. A potem wzięliśmy się do pracy. Przygotowania trwały kilkanaście dni. Każdy wybrał sobie bohatera i musiał skompletować, uszyć bądŸ wypożyczyć konkretny strój. Wśród nas znalazły się takie oto m. in. bajkowe postacie: Bunia z "Gumisiów", Calineczka, Zorro, Czerwony Kapturek czy też Żółw Ninja. A taki był efekt końcowy naszych przygotowań.
W czasie zabawy andrzejkowej ogłoszono konkurs na najlepszy strój z bajki i nagrodę otrzymała pani Aniela, która przybrała postać Królowej Śniegu. Zwyciężczyni gratulujemy pomysłu i jego jakże pięknej realizacji.
 
11 listopada
W piątek poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości grupa teatralna działająca w Dziennym Domu dla upamiętnienia tej ważnej już 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiła pozostałym uczestnikom jak również Mieszkańcom Domu Pomocy prawdziwą lekcję historii z tamtego okresu.
Na tle pieśni legionowych towarzyszących Polakom w ważnych chwilach, zaprezentowaliśmy skrót wydarzeń historycznych, które wyznaczały drogę ku wolności, poczynając od rozbiorów Polski, poprzez bohaterskie zrywy powstańcze, aż do pamiętnego dnia 11 listopada 1918 r.
Nie zabrakło pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, zaprezentowanych multimedialnie. Wszystko po to, abyśmy nigdy nie zapomnieli jak ważny to dzień w historii Polski!
 
Przygotowania do I Przeglądu Scenicznego Klubów Seniora
Nasza grupa teatralna działająca w Klubie Seniora "Cafe pod Jesienną Różą" do której należą podopieczni DDP oraz Mieszkańcy DPS - amatorscy pasjonaci sztuki od kilku tygodni przygotowywała się do I Przeglądu Scenicznego Klubów Seniora Małopolski.
Wspólnie postanowiliśmy, iż przedstawimy spektakl w oparciu o scenariusz "Współczesnego Kopciuszka" promującego aktywny tryb życia.
Nasze próby przebiegały na początku na analizie ról, charakteryzacji odtwórców oraz przygotowaniu odpowiednich kostiumów, a następnie na bliższym zapoznaniu się z bohaterami scenariusza.
Przygotowania do tego spektaklu pozwoliły nam rozwijać nasz potencjał twórczy, wyrażać emocje mimiką, gestem i postawą ciała, a także dobrze się bawić podczas prób.
Efektem finalnym naszych wielotygodniowych przygotowań był występ na scenie Ośrodka Wypoczynkowego "Stalownik" w Bartkowej.
Możliwość zaprezentowania się na I Przeglądzie Klubów Seniora dała nam wiele satysfakcji, a gromkie brawa publiczności przekonanie, że nasz występ naprawdę się podobał.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2008-2012 DPS Tarnów