logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  
 
Kółko ogrodnika
Zima 2019/2020
Tegoroczna zima nas rozczarowała, swoją aurą bardziej przypominała „koleżankę jesień niżeli zimę. Wilgotne i stosunkowo ciepłe dni jak na tę porę roku, nie sprzyjały naszym roślinom,
Cieszyliśmy się z pojawienia się gradu bo próżno było wyglądać puchowej kołderki. Minimalna ilość śnieżnych opadów sprawiła, że rośliny zaczęły „chorować' - zbyt wcześnie wypuściły nowe pędy np. truskawki, a marcowy przymrozek pozbawił je dalszego wzrostu. Z niecierpliwieniem wyczekujemy wiosny!
Jesień w ogrodzie 2019
Tegoroczna, jesienna pogoda coraz częściej pozwala na przedłużenie ogrodniczego sezonu. Niemniej jednak na ogrodnika czeka jednak w tym czasie wiele prac, choć rośliny przygotowują się do spoczynku.
Włożyliśmy wiele pracy i wysiłku by uporządkować nasz ogród na nadchodzącą zimę. Wykopaliśmy marchewkę, pietruszkę, seler, buraczki oraz wycięliśmy kapustę i ścieliśmy maliny jak również oczyściliśmy je z chwastów.
Znaleźliśmy chwilę by sobie zrekompensować ten wysiłek i postawiliśmy tym razem na relaks. Promienie jesiennego słońca i dość wysoka jak na tę porę roku zachęcały nas do wypoczynku na łonie natury w naszym cudownym, przydomowym ogródku. Co po niektórzy pomimo zmęczenia znaleźli chwilę czasu na dyskusję i plany na przeciągająca się, słoneczną jesień.
Lato w ogrodzie 2019
Latem pięknie ukwiecone rabaty, zielone trawniki, ćwierkające ptaki oraz szumiące drzewa cieszą nasze zmysły swoim wyglądem, zapachami i odgłosami.
Letni ogród to wspaniały zakątek do wypoczynku, to oaza spokoju. To tu spędzamy nasz wolny czas w otoczeniu zieleni i zapachów kwiatów.
Choć tegoroczne lato było kapryśne, przeplatane „afrykańskimi” upałami i ulewami to nasze plony są porównywalne z ubiegłorocznymi. Zebrane warzywa wykorzystaliśmy do przepysznych surówek, a maliny do deserów.
Wiosna 2019
Po długiej zimie tęsknimy za wiosennymi kwiatami i kwitnącymi krzewami, to one zdobią nasz ogród i są radością dla oczu. Ich pielęgnacja daje nam dużo pozytywnej enerii oraz dobrego samopoczucia, dlatego dokładamy wszelkich starań by nasz ogród był barwny.
Dzięki naszej pracy na rabatkach z zakwitła królowa ogrodu magnolia, barwinek, irysy i wiele innych kwiatów oraz krzewów.
Na naszych grządkach posialiśmy warzywa, które już w krótce będziemy smakować. Jako pierwsze pojawiły się rzodkiewka, cebulka, sałatka, a na resztę cierpliwie czekamy.
Zima w ogrodzie 2019
Tegoroczna zimowa aura nas rozpieszcza. Cieszymy oko, gdyż dawno nie mielismy tak wspaniałych widoków.
Wbrew pozorom taka aura sprzyja naszemu pięknemu ogrodowi i cieszymy się, że możemy go podziwiać pod śniegową kołderką. Zima zachęca nas by jak najczęście przebywać na świeżym powietrzu, by się nią zauroczyć. Niektórzy z dystansem do niej podchodzą, sprawdzają czy natura nie oszukuje i przeprowadzają śledztwo czy napewno jest to prawdziwy śnieg? Wynik jest oczywisty- hura śnieg!.
Jesień w ogrodzie
Jesień to nostalgia, długie wieczory, wiatr i chłód, to czas kolorowych liści na drzewach i krzewach. To prawdziwe szaleństwo barwnych liści pozwala cieszyć się pięknem ogrodu do końca jesieni.
Ostatnie, ciepłe, jesienne chwile nakłaniają nas do tego, by spędzić je na wolnym powietrzu. Jedni wygrzewają się w promieniach słońca, spacerują, drudzy szukają schronienia pod kolorowymi drzewami, a jeszcze inni wzięli się do pracy i porządkują ogród.
Wykopaliśmy marchewkę, pietruszkę i cebulę. Nasze plony posłużą nam do przygotowywania przepysznych surówek.
Grabienie i oczyszczanie rabat z liści to czynność bez której ogród wiosenną porą nie będzie nas zachwycał, jeżeli nie zadbamy już teraz o jego piękno nie oczekujmy, że wiosną nas zauroczy.
Letni ogród 2018
Z utęsknieniem wyczekwaliśmy naszej ulubionej pory roku.
Lato w ogrodzie to czas zbioru pierwszych warzyw z przydomowego warzywnika. Już w czerwcu zebraliśmy nasze kolejne płody tj. fasolkę, cukinię i ogórki, które wykorzystujemy do smacznych surówek.
Latem spędzamy w ogrodzie najwięcej czasu. Bujna, świeża zieleń oraz kwiaty, które wypełniają ogród zachęcają nas do odpoczynku na swieżym powietrzu. Bijąca woń z kwiatów nas przyciągała do spędzenia wolnego czasu pod parasolem. Letnie spotkania w ogrodzie to jest to!
Wiosna 2018
Przyszła do nas wiosna, ciapła i radosna, wkoło zazieleniło się, a blask słońca zachęca nie tylko do odpoczynku na świeżym powietrzu, ale do pracy w ogrodzie.
Z wiosną podwinęliśmy rękawy i zabraliśmy się do prac ogrodowych. Przekopaliśmy grządki, posiali warzywa i posadzili rozsady oraz rozsadzili kwiaty na terenie Domu. Mamy nadzieję, że natura obdarzy nas obfitymi plonami i pocieszymy nie tylko nasze oko, ale i będziemy mogli rozkoszować nasze podniebienia.
Podczas gdy jedni pracowali drudzy w tym czasie relaksowali się na ławeczce, wygrzewając się w słońcu i zachwycali się zapachem kwitnących kwiatów i krzewów. Cieszymy się, że wiosna już do nas przyszła, gdyż wiosną każdy dobry nastrój ma, więc niech wiosna długo trwa.
Zima 2017/2018
Za oknem szaro i ponuro, zimno, wietrznie, ogród opustoszały. Sprawia wrażenie jakby w puchowej, białej kołderce zasnął.
Warstwa białego puchu okryła nasze rośliny i krzewy. Systematycznie sprawdzamy by mróz nie wyrządził im szkody. Jest to też czas, gdzie możemy na świeżym powietrzu aktywnie spędzić czas.
Jesienny ogród 2017
Mamy jesień. Nasz ogród przygotowujemy do zimowego odpoczynku, aby przetrwał zimę i zachwycał wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca.
Nasz ogród w jesiennej szacie olśniewa bogactwem kolorów. Okryliśmy nasze kochane róże, krzewy by uchronić je przed nisimi temperaturami. Oczyściliśmy trawnik z liści oraz niepotrzebnych gałęzi.
Przede wszystkim jest to czas porządków w uprawach. Wykopaliśmy marchewkę, buraczki ćwikowe, pietruszkę, seler i ścieliśmy kapustę. Panowie ostro wzięli się za przekopywanie ogródka, by wiosną można rozpocząć bez problemów prace. Była to ciężka praca, ale sprawiała nam wiele radości i humor dopisywał nam do samego końca.
Lato w ogrodzie
Sezon letni w pełni, plony dopisały. Ogród wypełnia bujna świeża zieleń, kwitną rośliny, w powietrzu uwijają się owady.
Ogród jest naszym azylem ciszy oraz doskonałym miejscem na relaks i wypoczynek. By cieszył nasze oko i był balsamem dla duszy musimy nieustannie o niego dbać. Systematycznie go odchwaszczamy i pielęgnujemy, dokładamy wszelkich starań by był piękny i wydawał obfite plony.
Niezmiernie cieszą nas pierwsze, dość obfite plony. Zerwaliśmy ogórki, fasolkę, groszek,koperek, cukinię, kalarepkę itp. Z warzyw wykonaliśmy przetwory by w chłodne dni rozkoszować się zapachem lata.
 
Ogród 2017
"Słońce grzać zaczęło z coraz większą mocą.
Grabie i łopaty męczą się i pocą.
Taczki i konewki także się zwijają
Wszyscy pani wiośnie dzielnie pomagają"
Wiosna zaznacza swoją obecność z dnia na dzień, i coraz mocniej w ogrodzie jest widoczna. Choć tegoroczna wiosna jest nieco kapryśna to i tak jest najpiękniejszą najbardziej pracowitą porą roku.
Wzieliśmy się ostro do pracy, przekopaliśmy ogródek, posialiśmy warzywa i kwiaty. Dokładamy wszelkich starań, żeby rośliny w ogrodzie dobrze rosły, kwitły i plonowały, a przede wszystkim ciaszyły nasze oko.
Miło spędzamy czas na świeżym powietrzu i z niecierpliwieniem wyglądamy pierwszych plonów.
Ogród zimą 2016/2017
"Ale zima, zima
śniegu dużo i mróz trzyma..."
Tegoroczna zimowa aura nas trochę rozchmurzyła. Wszystko pokryte delikatnym płaszczykiem śniegowym, a do tego lekki mróz. Czy może być bardziej bajeczny zimowy ogród?
Nasz ogród również wieczorową porą dobrze się prezentuje w świetle ogrodowych lamp.
Kiedy ogród przykrywa śnieżna pierzynka, można dostrzec kolorowe akcenty zimy - śliczne i jaskrawe owoce krzewów oraz szyszki zdobiące sosny i świerki.
Jesień 2016
"To już jesień, czas złotych liści nastał..." 
Jesień to okres nowych nasadzeń, okrywania  roślin przed nadchodzącymi przymrozkami, a także czas przygotowania gleby do wydania obfitych plonów. By nasz przydomowy ogródek nadal zachwycał musimy już teraz o niego zadbać. Z trawy delikatnie usunęliśmy resztki liści, z rabatek zostały pousuwane chwasty by się nie rozsiewały i okopaliśmy róże.
Rozsadziliśmy kwiaty wewnątrz domu by panowała w nim namiastka wiosny.
Jesien to pora zbierania warzyw z przydomowego warzywnika. Część plonów spożywaliśmy na bieżąco, ale większość przeznaczamy na przechowanie i przetwory. Wykopaną marchewkę, ćwikłę oraz seler wykorzystamy na wspaniałą sałatkę.
Lato 2016
Nasz letni ogród wygląda jak kraina bajkowa. Jedne kwiaty kończą kwitnienie inne zaczynają. Naszą dumą są piękne i okazałe juki.
Warzywniak również zachwyca swoim wyglądem. Niedawno zasiane warzywa wydają obfite plony. Królową naszego warzywniaka jest cukinia, chociaż ogórki, fasolka czy ćwikła w niczym jej nie ustępują. Cukinia ze względu na swoje rozmiary wyróżnia się pośród wszystkich i to własnie daje jej nieznaczną przewagę.
Wiosna 2016
"Suknia zimy taka kusa
łąka cała już w krokusach..."


Na drzewach rozwijają się liście, w sadach zakwitają drzewa owocowe, przylatują jaskółki, a ogrodnicy sieją warzywa. Wszystko to sprawiła wiosna. Otaczająca zieleń, kwitnące kwiaty i zapach traw wszystkich wprawiają w optymistyczny nastrój. Słońce świeci coraz mocniej i zachęca do wiosennych spacerów. My również korzystamy z wisennej aury i relaksujemy się na świeżym powietrzu. Posialiśmy warzywa w naszym domowym ogródku, z nasion zebranych jesienią. Z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych plonów.
Zima 2015/2016
"My się zimy nie boimy..."

Nadeszła długo oczekiwana zima. Z niecierpliwością na nią czekaliśmy. Z nieba pruszy śnieg, który w zimowym słońcu wyglada jak tysiące dianentów poukładanych obok siebie. Nasz ogród jest bajeczny wygląda jak jedna z komnat Królowej Śniegu. Obudzone promyczki słońca tańczą po całym ogrodzie, obsypanym śniegowym pierzem... Iglaki okalające ogród sprawiają wrażenie, że pokrywające je puszyste czapy zwisające z ciemnozielonych gałęzi są ciepłe i przytulne. By wzmocnić naszą odporność często wychodzimy na spacery. Zima to dla nas również wyzwanie. Nie zapominamy o ptakach, które dokarmiamy. Po opadach śniegu odsnieżamy, by każdy mógł bezpiecznie do nas dotrzeć.
Jesień 2015
"To już jesień, kolorowa jesień..."

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku - liście na drzewach i krzewach tworzą barwną paletę. Dla ogrodników z kolei jesień to czas intensywnych prac. Zbieranie plonów, przekopywanie ogrodu, zabezpiecznie krzewów itp. Tegoroczne zbiory pomimo letniej suszy były dość obfite. Bardzo obrodziły nam pomidorki, cukinia, słodka marchewka, ziemniaki, buraczki oraz dynia. Zebraliśmy również nasiona rzodkiewki, kopru i pietruszki - posiejemy je wiosną.
Jesień to doskonały moment na posadzenie nowych roślin, aby już wczesną wiosną cieszyły nas pierwsze kolorowe kwiaty w ogrodzie. Posadziliśmy rośliny cebulowe tj.: hiacynty, tulipany i krokusy. Oczyściliśmy dokładnie przyrządy ogrodnicze, aby służyły mam dobrze w przyszłym sezonie.
Lato 2015
"Lato, lato..."

Letni ogród jest najpiękniejszy. Wszystko wygląda jak wspaniały, pachnący bukiet. W ogrodzie czujemy się jak w labiryncie pełnym kolorowych rabat. Można całymi dniami podziwiać rozchylające i gubiące płatki kwiaty.
Gęsto porośnięte liśćmi gałęzie kasztanu rozkładają się w szeroką koronę niczym cudowny, olbrzymi parasol zieleni zapewniając wspaniałą ochronę przed słońcem. To tu spędzamy miło czas szczególnie w upalne dni, relaksujemy nasze oczy błękitem nieba oraz barwami kwiatów.
Wiele radości sprawia nam, gdy patrzymy na nasze plony. Tegorocznene uprawy pomimo kapryśnej aury wydały obfity plon. Zrobiliśmy pyszną sałatkę z cukini, buraczków, fasolki i ogórków oraz zakisiliśmy ogórki.
Wiosna 2015
"Wiosna, wiosna w koło..."

Ogród wiosną jest bardzo pięknym miejscem. Wiosenne słońce budzi skryte w ziemi piękności świata roślinnego. Śmiało i z gracją z uśpienia wychodzą krokusy, hiacynty i prymulki.
Na krzewach pojawiają się pąki kwiatów, małe listki wyrastają z gałęzi,a piękna magnolia zachwyca swym wyglądem. Potok kwitnących i pachnących kwiatów zalewa nasz ogród.
Wiosna daje nam zastrzyk energii i pozwala cieszyć ciepłymi promieniami słońca muskającymi nasze twarze. Możemy się nareszcie zabrać do prac ogrodniczych! Przekopujemy grządki, siejemy warzywa i spokojnie oczekujemy na owoce tych działań. Dziękujemy Panu Kaziowi naszemu ogrodnikowi za szczególne zaangażowanie w prace w naszym ogródku.
Zima 2014/2015
"Hu, hu, ha nasza zima zła..."

Zimowa aura nas nie rozpieszcza. W ogrodzie szaro i ponuro, za oknem zimno, wilgotno i wietrznie.
Dzięki puchowej kołderce nasz ogród nieco zyskał uroku. Czapy śniegowe na świerkach, azalii czy hortensji dodatkowo dekorują nasz zimowy ogród. Opady śniegu dostarczyły nam też dodatkowych obowiązków mianowicie odsnieżania alejek w ogrodzie.
Sprawdzaliśmy czy rośliny, które zabezpieczaliśmy przed uszkodzeniem nie zostały odkryte przez wiatr czy padający śnieg.
"Znów jesieni przyszła pora"

Jesień ma szczególne znaczenie dla otaczającej przyrody. Sezon wegetatywny zmierza ku końcowi, przyroda szykuje się do zimowego spoczynku, a wszelkie procesy spowalniają. Jest to nie tylko czas zbiorów warzyw i owoców, ale także przygotowania roślin i krzewów do zimowania.
W tym sezonie zebraliśmy: marchewke, pietruszkę, buraki ćwikowe, kapustę, ziemniaki oraz cukinię. Wszystkie warzywa wykorzystamy do sporządzenia dietetycznych surówek oraz sałatek.
Uporządkowaliśmy nasze rabaty, zabezpieczyliśmy nasze piękne róże i krzewy przed zimą poprzez okopcowanie i okrycie ściółką.
Letni ogród 2014

Latem ogród to przestrzeń wypełniona kolorowymi kwiatami. Wdzięcznie kwitną aksamitki, róże oraz hortensje.
Ogród to doskonałe miejsce do relaksu i odpoczynku na łonie natury.
To również czas, kiedy doceniamy smak świeżo zebranych owoców i warzyw. My szczególnie cieszymy się z pierwszych naszych letnich plonów mianowicie: z bobu, cukini, fasolki szparagowej oraz ogórków.
Jesteśmy bardzo dumni, że nasze prace w ogrodzie natura doceniła i wydała obfite plony.
Kiedy ogród pachnie majem ...

Maj to wyjątkowy miesiąc. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym niemal wszystkie kwiaty i rośliny zakwitły w ogrodzie. Nasz piękny ogród to doskonałe miejsce na wypoczynek i ucieczkę od szarej codzienności. Jest to bajkowa kraina, którą uwielbiają wszyscy uczestnicy. Tu spędzamy każdą wolną chwilę. Czasem zajmujemy się pielęgnacją roślin, podcinamy, podlewamy, plewimy, a czasem leniuchujemy.
W naszym warzywniaku również dysktetnia, ale ochoczo z ziemi wyrastają kiełki nie dawno posianych warzyw. Dziś do grona dołączyły ziemniaki i bub.
Z niecierpliwością wyczekujemy naszych plonów.
WIOSNA 2014 - Wiosenne porządki

W naszym ogrodzie pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny, a wraz z nimi uczestnicy kółka ogrodnika postanowili przygotować ogród do nowego sezonu.
Wiosenne porządki nie oparły się tylko na oczyszczaniu otoczenia wokół domu z połamanych przez wiatr gałęzi czy resztek liści, ale również na zabiegach pielęgnacyjnych, które będą mieć korzystny wpływ na posiane pózniej warzywa czy kwiaty.
Panowie przekopując ziemię na naszych działkach uprawnych spulchnili ją, a przy okazji oczyścili z drobnych pozostałych po zimie chwastów czy resztek korzeni. Panie z kolei zajęły się rozsadą kwiatów zdobiących wnętrze domu. Przygotowały również rozsady aksamitków, które w maju trafią do ogrodu.
Ogrodnicy dokonali już pierwszych wsiewów warzyw tj.: rzodkiewki, marchewki, buraczków oraz cebuli. Pamiętali również o posadzeniu rozsady sałatki rzymskiej i wczesnej kapusty. Teraz z niecierpliwieniem oczekujemy na pierwsze plony.
ZIMA 2013/2014

Zima w ogrodzie to czas spoczynku dla roślin i ziemi, ale dla naszej grupy ogrodniczej to już pora, by zaplanować rozmieszczenie warzywnika na nadchodzący sezon. Powoli gromadzimy nasiona, które później zasiejemy na działkach uprawnych. Sprawdzamy jakie ziarna już mamy, a których braki należy uzupełnić.
JESIEŃ 2013 - Tradycyjne wykopki

Czas wczesnej jesieni w naszym ogrodzie poświęciliśmy wykopkom ziemniaków, które zostały zasadzone wiosną na naszych działkach uprawnych. Aby uniknąć przemarznięcia bulw postanowiliśmy zebrać je przed pierwszymi przymrozkami. Nasz zbiór odbywał się tradycyjną metodą naszych babć i dziadków. Członkowie kółka ogrodniczego zadbali o odpowiedni sprzęt, a mianowicie motyki, które były głównym narzędziem naszej pracy.
Każdy ochoczo wziął się do pracy i z wielką radością chciał zebrać do wiaderka jak najwięcej ziemniaków.
Po zakończeniu wykopków panie zadbały o to, by kartofle przeznaczone do przechowania zostały osuszone i przebrane, w celu usunięcia uszkodzonych bulw, które pózniej powodowałyby psucie się pozostałych.
Zaś panowie przygotowali glebę na czas nadchodzącej zimy.
LATO 2013

Miesiące czerwiec i lipiec obfitowały w dbanie o to, by przyszłe plony mogły się wspaniale rozrastać, piękne kwiaty cieszyć nasze oczy, a ich zapach doskonale wpływał na nasz zmysł powonienia. Troszczyliśmy się o nasze rabatki oraz grządki, aby nie zarosły chwastami, a gdy było sucho pamiętaliśmy, by zawsze nawadniać nasze rośliny. A gdy nadszedł miesiąc sierpień rozpoczęliśmy zbiory. W naszym wiklinowym koszu znalazły się m. in. ogromne cukinie, wspaniałe czerwone buraki, ogórki gruntowe i pomidorki koktajlowe.
Jesienią czekają nas tradycyjne wykopki ziemniaków, które także znalazły swoje miejsce w warzywnej części naszego ogrodu. No cóż zapraszamy zatem na ciąg dalszy naszych zbiorów. Tym razem spotkamy się jesienią!
WIOSNA 2013

Wiosna w naszym ogrodzie rozpoczęła się dość intensywną pracą. Tuż po zimie zabraliśmy się za pielęgnację terenu, na którym później mieliśmy siać nasiona warzyw i kwiatów. Prace te wykonywaliśmy zgodnie ze sposobami uprawy ziemi, które doskonale znają nasi podopieczni zwłaszcza Seniorzy, którzy kiedyś uprawiali rolę, a teraz mogą podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Po uporządkowaniu i odpowiednim przygotowaniu gleby nadszedł czas, aby zasiać pierwsze nasiona i wsadzić cebulki kwiatów. Ważne były dla nas przede wszystkim warzywa, które później w ramach kółka kulinarnego będą wykorzystane do przygotowania smacznych i zdrowych sałatek jak również weków i konfitur.
Po zakończeniu robót w ogrodzie pozostaje nam teraz doglądać jak nasze nasiona wzrastają i czekać na "pierwsze owoce" naszej pracy, które pojawią się już na początku lata.
 
Nasze ogródkowe zbiory 2012
Pewnego, słonecznego, październikowego dnia zakończyliśmy sezon ogródkowy.
Wykonaliśmy prace związane z uporządkowaniem ogrodu takie jak: wykopanie jarzyn (marchewkę, piertruszkę, ogórki, rzodkiewkę), zabezpieczenie kwiatów przed zimą (róże).
nasze zbiory ... :)
Pan Jan i Pan Sebastian zajęli się przygotowaniem ogrodu do następnego sezonu. Dary zebrane z ogródka zostały wykorzystane w czasie zajęć kulinarnych.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2008-2012 DPS Tarnów