logo
Dom Pomocy Społecznej
im. Świętego Brata Alberta w Tarnowie

ul. Szpitalna 53, 33-100 Tarnów
tel/fax: 14 6888-666, e-mail: dpstarnow@dps.okay.pl
  
 
Kółko rękodzieła
 
Wystawa ozdób Bożonarodzeniowych
W świątecznej atmosferze, w dniu 10 grudnia, przy pachnącej lasem choince odbyła się tegoroczna Wystawa Bożonarodzeniowa prac uczestników spotkań w Domu Dziennego Pobytu
Prezentowane prace zostały wykonane w ramach zajęć z arteterapii przez osoby w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności.  Przy ich tworzeniu wykorzystano wiele technik, środków oraz materiałów, dzięki czemu ekspozycja jest niezwykle barwna i różnorodna.
Dla uczestników spotkań powyższe działania artystyczne stanowią możliwość wyrażenia przeżyć trudnych do przekazania słowami, ukazania swojego bogatego wnętrza i osobowości. Możliwość swobodnego, a zarazem atrakcyjnego spędzania wolnego czasu pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych troskach.
Nasze prace brały również udział w Konkursie na bożonarodzeniową „Moja Niezwykła Choinka” organizowaną przez Galerie Aniołowo. W tej kategorii Pani Krysia i Natalia otrzymały wyróżnienie oraz drobne upominki. Gratulujemy.
 
Tradycje Wielkanocne
Tradycją naszego Domu stały się spotkania integracyjne z wychowankami z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Przyjazny Dom” z Tarnowa, na których wraz z seniorami wykonywali ręcznie kartki świąteczne.
Celem powyższych działań jest kultywowanie tradycji wielkanocnych jak również integracja pokoleniowa.Wymiana doświadczeń, cenne uwagi i wskazówki zarówno dla dzieci jak i seniorów jeszcze bardziej motywowały do wzajemnego działania i zachęcały do nowych inspiracji. Nie zabrakło okazji do wspólnego śpiewu oraz złożenia sobie świątecznych życzeń . 
 
Wielkanocne Rękodzieła
Kontynuując wieloletnią tradycję, zorganizowaliśmy poraz kolejny Wystawę Rękodzielniczych Ozdób Wielkanocnych w dniu 2.04.2019 roku. Na wystawie zaprezentowali swoje prace podopieczni naszego Domu, którzy przygotowywali się do niej intensywnie od 3 miesięcy.
Zaprezentowanych zostało blisko 50 prac o tematyce wielkanocnej i wiosennej, zgromadzono m.in. stroiki, króliczki, kurki, pisanki, świece oraz baranki. 
Gratulujemy wszystkim podopiecznym kontunuowania pięknej tradycji ręcznego wykonywania ozdób wielkanocnych i jednocześnie życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich zainteresowań.
 
Gwiazdy, gwiazdeczki...
Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do świąt. Dużym powodzeniem wśród uczestników cieszy się wykonywanie ręcznie ozdób bożonarodzeniowych.
Każdy miał swoje pomysły, które chcial zrealizować. Do wykonania tegorocznych ozdób użyliśmy naturalnych materiałów tj.: gałązek wierzby, korę dębu, matariały z lnu oraz zboże.
Wykonywaliśmy głównie bombki, choinki, wianki oraz reniferki i gwiazdy z masy porcelanowej. Tegoroczna choinka, która będzie nam towarzyszyła przez cały okres bożonarodzeniowy będzie przybrana właśnie przez te ozdoby.
W tym roku gurpa rękodzielnicza przygotowała piękne choinki, które brały udział w konkursie na „Najpięknięjszą choinkę”, organizowanym przez Galerię Aniołowo. Na pamiątkę tego wydarzenia uczestnicy otrzymali dyplomy.
 
PISANKI, ZAJĄCZKI, KARTKI... - czyli kolorowa Wielkanoc
20 marca w naszej społeczności odbyły się Wielkanocne warsztaty, na których seniorzy wspólnie z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przyjazny Dom" mieli okazję poznać tradycję polskich świąt.
Spotkanie było przeplatane opowieścią o wybranych wydarzeniachoraz o tradycjach świąt Wielkiej Nocy. Opiwieści te przedstawiły seniorki z "Koła rękodzielniczego" działającego w naszym Domu. Uczestnicy zajęć wykonywali własnoręcznie ozdobne kartki, pisanki i zającki. Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne.
 
Wystawa Bożonarodzeniowa
W dniach 18-19 grudnia 2017r. w magiczny i świąteczny klimat wprowadziła nas coroczna Wystawa Bożonarodzeniowa ozdób i stroików wykonanych przez uczestników spotkań w DDP. Wystawa Bożonarodzeniowa organizowana jest w celu kultywowania pięknych polskich tradycji adwentowych i bożonarodzeniowych.
Seniorzy do wystawy przygotowywali się już od dwóch miesięcy i z niecierpliwieniem czekali na dzień, gdy ich prace będą podziwiane przez innych. Z roku na rok prace są coraz piękniejsze i bogatsze, pojawiają się nowe techniki dekoracyjne i wzory.
 
Kartka Bożonarodzeniowa
W dniu 6 grudnia odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów w galerii Aniołowo z okazjii rozstrzygnięcia konkursu na "Najpiękniejszą Szopkę i Kartkę Bożonarodzeniową".
W tym roku nasza wieloletnia uczestniczka spotkań w DDP Pani Krysia po raz kolejny zdobyła wyróżnienie w kategorii kartka Bożonarodzeniowa. Jest to wspaniały prezent mikołajkowy za docenienie jej pracy artystycznej i krzewienie tradycji oraz zainteresowań. Cieszymy się bardzo, że są wśród nas osoby, które z takim zaangażowaniem rozwijają swoje pasje i do tego odnoszą sukcesy. Wszyscy serdecznie lauratce gratulujemy i życzymy jeszcze wiele sukcesów.
Brawo Pani Krysiu!
 
Wianki Świetojańskie
Panowie stanęli na wysokości zadania i zebrali kwiaty oraz pachnące zioła z naszego ogrodu i złożyli je na ręce pań. Seniorki ochoczo uwiły z nich barwne i pachnące wianki na Noc Świętojanską.
Zwieńczeniem ich wspólnej pracy było nałożenie wianków na głowę wybranki z czego wszyscy byli bardzo dumni i radośni.
Ponadto wianki nieźle prezentowaly się na Nocy Świętojańskiej podczas zabawy integracyjnej w DPS Nowodworze, gdzie owe wybranki rzucaly swoje wianki. Mamy nadzieję, że dopłynęły do wymarzonych miejsc.
 
"Kolorowa Wielkanoc"
Na kilka dni przed świętami w Domu Dziennego Pobytu zapanował prawdziwie wielkanocny nastrój, a to za sprawą pięknych stroików, pisanek, zajączków, baranków ręcznie wykonanych przez uczestników spotkań.
Seniorzy dołożyli wszelkich starań by ich prace były bardzo oryginalne, kolorowe, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Wystawa pisanek, stroików wielkanocnych i elementów dekoracyjnych związana z okresem Wielkanocy wpisana została na stałe w kalendarz imprez podtrzymujących i kultywujących ludową tradycję wykonywania oraz zdobienia pisanek różnymi technikami w naszej społeczności.
 
Świąteczne ozdoby
Wystawa ręcznie wykonanych ozdób i stroików świątecznych na stałę wpisała się w kalendarz naszych wydarzeń. W tym roku również postawiliśmy na naturę. Wszystkie nasze ozdoby i stroiki wykonaliśmy z tego wszystkiego czym obdarzyła nas natura: szyszek, kasztanów, żołędzi, orzechów i papieru. Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy pomysłów i czekamy na kolejne wystawy.
 
Finał konkursu plastycznego
06 grudnia 2016 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rozdaniu nagród w kolejnej edycji konkursu plastycznego na "Kartkę bożonarodzeniową" w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo" w Tarnowie. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych jest nasza uczestniczka Pani Krysia, która poraz kolejny zdobyła III miejsce. Jej praca została zauważona wśród 130 nadesłanych na konkurs kartek. Gratulujemy laureatce i ciaszymy się z jej sukcesu. W nagrodę Pani Krysia otrzymała dyplom okolicznościowy oraz radioodtwarzacz, był to wspaniały prezent również mikołajkowy. Jeszcze raz gratulujemy.
 
Wystawa ozdób wielkanocnych
Po raz kolejny w murach naszego domu w dniach od 14 do 18 marca można było obejrzeć wystawę ozdób wielkanocnych. Wykonawcami i autorami pomysłów byli uczestnicy spotkań w Domu Dziennego Pobytu. Wielkanoc to najradośniejsze święto w roku, najpiękniejsze w obrzędowym kalendarzu chrześcijańskim. Z okresem tych świąt wiąże się wiele tradycji, część z nich zachowana jest do dziś. Wśród zaprezentowanych eksponatów nie zabrakło pisanek wykonanych różnymi technikami, wielkanocnych baranków, kurczątek, zajączków, kartek świątecznych oraz stroików. Poprzez tego rodzaju inicjatywy  chcemy prezentować i kultywować tradycje świąteczne jak również miło i atrakcyjne spędzić czas wśród pasjonatów.
 
Ozdoby i dekoracje świąteczne
W dniu 16 grudnia w blasku przystrojonej dawnymi bombkami oraz lampkami choinki odbyła się wystawa rękodzieła bożonarodzeniowego. W ten sposób chcieliśmy uhonorować wszystkie osoby wykonujące te prace.Wspólnymi siłami chcemy wypromować, docenić i pokazać jak aktywnie można spędzić czas i jakie zdolności skrywają seniorzy.
Materiały potrzebne do wykonania prac gromadziliśmy już od wczesnej jesieni. Na wystawie można było oglądać prace szydełkowe, haftowane bombki, dekoracje z koronek, kompozycje z bibuły, papieru, ozdoby z piórek, szyszek, orzechów, kawy oraz stroiki okolicznościowe.
 
Wystawa ozdób wielkanocnych
W dniu 30 marca w Domu Dziennego Pobytu zapachniało Świętami Wielkanocnymi. Po raz kolejny odbyła się wystawa pisanek, ozdób i stroików świątecznych, wykonanych przez uczestników. Na wystawie mogliśmy podziwiać oryginalne i piękne ozdoby, stroiki oraz kartki świąteczne.
Pomysłowość podopiecznych za każdym razem budzi uznanie. Każda praca była wyjątkowa i nietuzinkowa. Zwiedzający docenili zaangażowanie, cierpliwość, oryginalność jak również wkład serca w wykonane prace. Największym powodzeniem cieszyły się baranki, choć zajączki i pisanki były równie piękne i ujmujące.
 
Bożonarodzeniowe cuda
W dniach 11 i 12 grudnia 2014 roku w naszym Domu zorganizowaliśmy wystawę ozdób bożonarodzeniowych. Wszystkie prace zostały wykonane przez uczestników na zajęciach plastycznych i rękodzielniczych. Przygotowania pod okiem opiekuna trwały już od października. Grupa zwarcie i solidnie pracowała by wszystkie ozdoby były jedyne i niepowtarzalne.
W tym roku pomysły seniorów zaskoczyły wszystkich. Przepiękne bombki, mikołajki, rózgi, kartki okolicznościowe, stroiki oraz choinki zachwyciły wszystkich oglądających. Należy podkreślić, że wszystkie prace były wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Zapraszamy do naszej galerii.
 
Koralikowe szaleństwa
Od czerwca do lipca na terenie naszego Domu trwały warsztaty artystyczno-plastyczne. Był to pierwszy etap cyklicznych spotkań organizowanych przez Fundację Jana Hetmana Tarnowskiego w ramach projektu "Wolontariat 60+".
Pierwsza część spotkań, która została zakończona dotyczyła ręcznie robionej biżuterii. Młodsi seniorzy na czele z Panią Dorotka uczyli swoje starsze koleżanki jak wykonać samemu biżuterię.
Ręcznie robiona biżuteria zachwyca swoją oryginalnością. To niesamowite, że z tak małych, niepozornych elementów można wyczarować elegancką i niepowtarzalną biżuterię.
Odkryli w sobie pasję, która wymaga od nich nie tylko precyzji, cierpliwości, ale również kreatywności. Uczestnicy byli dumni ze swych poczynań. Swoje wytwory mogą podarować najbliższym, gdyż jest to doskonały prezent na różne okazje.
Z niecierpliwieniem wyczekujemy kolejnych zajęć, na których zgłębimy tajniki decupage.
 
Inspiracje Wielkanocne
Przygotowania do Wielkanocy w naszym ośrodku rozpoczęto już dwa miesiące temu. Uczestnicy rękodzielniczego kłóka zbierali potrzebne materiały oraz spisywali swoje pomysły.
Wielkanocne święta są wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Oryginalne, ręcznie robione jajeczka, króliczki, baranki czy stroiki są niezbędnym elementem nadającym wyjątkowego charakteru świętom.
Rękodzielnicza praca pozwala na spędzenie wolnego czasu w miłej, pogodnej atmosferze oraz pozwala na rozwijanie dawno zapomnianych pasji. Tworzenie własnych "dzieł sztuki" jest dla seniorów ogromnym Ÿródłem satysfakcji.
Szeroka gama wyrobów to dowód na inicjatywę, pracę oraz talent ludzi z pasją. Dzięki możliwości zaprezentowania swoich wytworów uczestnicy odkryli, że otaczająca rzeczywistość zyskuje nowy, fascynujący wymiar.
 
Mikołajkowa wystawa naszych prac
W dniu poprzedzającym spotkanie ze Św. Mikołajem postanowiliśmy zaprezentować przygotowane przez nas rękodzieła. Prezentowane prace zostały wykonane w ramach zajęć terapeutycznych organizowanych w naszym domu. Inspiracją do ich wykonania oczywiście były zbliżające się magiczne Święta Bożego Narodzenia.
Na wystawie można było również podziwiać stoiska indywidualne przygotowane przez panią Krysię i panią Basię, które od lat oddają się w pełni swym pasjom, a mianowicie biżuterii artystycznej oraz szydełkowaniu. Pani Krysia rozwija swe hobby tworząc coraz to piękniejsze ozdoby dla kobiet, zaś pani Basia poszukując nowych wzorów i wykonując coraz to ciekawsze projekty szydełkowe.
Sympatycznym akcentem podczas wystawy był zachwyt ze strony osób oglądających nasze prace z czego ogromnie się cieszymy. Mamy nadzieję, że za jakiś czas znów będziemy mogli zaprezentować nasze nowe rękodzieło. Zapraszamy!
 
Sukces w konkursie plastycznym
29 listopada 2013 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w rozdaniu nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym na "Kartkę bożonarodzeniową" w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo" w Tarnowie. Organizatorami tego konkursu było Stowarzyszenie "Bądzmy Raze" na rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych jak również Warsztaty Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie oraz Urząd miasta Tarnowa. Do tegoż konkursu złożyliśmy 17 prac wykonanych przez nas w ramach terapii zajęciowej, wśród których znalazły się kartki wykonane przez panią Krysię oraz panią Basię. Jak się okazało to właśnie ich twórczość plastyczna spośród ponad 150 nadesłanych kartek została również doceniona. Kartki wykonane przez panią Krysię zajęły II miejsce, zaś prace pani Basi zaliczono do grona prac wyróżnionych. Paniom serdecznie gratulujemy i cieszymy się razem z nimi życząc im dalszych sukcesów.
 
Bożonarodzeniowych ozdób czas
Boże Narodzenie to wspaniałe święta, którego ważnym elementem są ozdoby i dekoracje. My także powoli przygotowujemy się, aby w ten wyjątkowy czas również w naszym Domu pojawiły się oryginalne ręcznie robione ozdoby, pomysłowe stroiki, fantazyjne zdobione bombki, a także różnego rodzaju zawieszki. Na pewno okolicznościowe akcenty i unikalne zdobienia dodadzą tym świętom wyjątkowego charakteru. Zatem serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii naszych prac rękodzielniczych.
Dla miłośników niebiańskich istot wykonaliśmy świąteczne aniołki. Ich przygotowaniem zajęły się głównie panie, ale panowie również służyli swoją pomocą.
Czas spędzony na zajęciach w pracowni rękodzieła wykorzystaliśmy również na przygotowanie kolorowych zawieszek, które zapewne zawisną na gałązkach domowej choinki.
Zadbaliśmy również o to, aby na naszej choince nie zabrakło wykonanych ręcznie bombek. Każdy z nas przygotował jedną bombkę, która potem zostanie powieszona na świątecznym drzewku. Wśród autorskich pomysłów tworzonych wyszukanymi technikami znalazły się m.in. bombki zdobione cekinami, oklejone łuskami z szyszek, czapeczkami z żołędzi lub wykonane z samego kleju.
Świąteczny czas zawsze wypełniony jest wspaniałą tradycją obdarowywania bliskich prezentami. Pani Ani w ramach zajęć krawieckich zadbała o to, abyśmy mieli piękne woreczki wykonane z połyskującego materiału z elementami świątecznymi na drobny podarunek.
Każdy z nas wykonał również bożonarodzeniową kartkę, na której znalazły się oryginalne zdobienia i nietypowe wzory.
 
Wielkanocne cuda
Przygotowania do świąt Wielkanocnych trwały już od ponad dwóch miesięcy. Wspólnymi siłami naszych podopiecznych i studentów z PWSZ w Tarnowie powstał szereg różnego rodzaju dekoracji świątecznych, jajeczek, kurczaczków, króliczków oraz stroiczków, które pózniej dekorowały naszą sale.
Po zakończeniu prac wystawę na którą zostali zaproszone rodziny naszych podopiecznych.
 
Arcydzieła
Raz w tygodniu każdy z podopiecznych ma możliwość realizacji swoich pasji.
Jedni wyszywają, drudzy robią kwiaty z bibuły, a jeszcze inni wykonują biżuterię.
Wszyscy przy tym się świetnie bawią, wymieniają poglądami i doświadczeniami.
Z małych rzeczy powstają niejednokrotnie "arcydzieła".
 
Robótki z filcu
Dnia 8 listopada została zapoczątkowana współpraca z wolontariuszami. Mateusz i Agata nauczyli nas wykonywania różnych, ciekawych przedmiotów z filcu.
Uczestnicy wykazali duże zainteresowanie i zaciekawienie nową formą zajęć. Wytworem wspólnych zajęć było wykonanie maskotek i breloczków z filcu.
słonik już zrobiony :))
Wolontariusze pomogli nam również w wykonywaniu innych pięknych ozdób, które chętnie wykonywane są na bieżąco w ośrodku.
Wszyscy spędzili miło, przyjemnie i przede wszystkim twórczo swój czas.
 
"Sukces wspólnych sił"
Włączając się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, 8 listopada wzieliśmy udział w konkursie pt. "Pasja łączy pokolenia" wraz z młodzieżą z Bursy Międzyszkolenej.
Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Celem konkursu było ukazanie więzi międzypokoleniowej i obszarów, w których oba pokolenia mogą inspirować i uczyć się od siebie nawzajem.
w trakcie pracy... :)))
10 grudnia 2012 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursowej i roztrzygnięcie konkursu, które miało miejsce w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie.
Jedna z naszych prac została wyróżniona w kategori plastycznej, z czego jestesmy bardzo dumi i zadowoleni, co aspiruje nas do dalszych działań i aktywności na tym polu.
 
Ozdoby świąteczne
Nie lada zaangażowania wymagało od naszych podopiecznych i przybyłych wolontariuszy przygotowanie bożonarodzeniowej wystawy.
Pensjonariusze własnoręcznie wykonali mnóstwo świątecznych ozdób, które obejrzeć i kupić można było w placówce.
szybko, bo świeta już niedługo... :)) :))
Kiermasz przedświąteczny w Domu Dziennego Pobytu to już tradycja. Od wielu lat mieszkańcy Domu w ten sposób przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
efekty naszej pracy :)
Fakt, że mogą sami wykonać ozdoby i pokazać je publicznie ma dla nich nieocenioną wartość, także tę terapeutyczną.
Ozdoby wykonane przez podopiecznych można nie tylko oglądać. Za symboliczne kwoty można było je także kupić.
Ozdoby prezentowane na kiermaszu wyglądały fantastycznie i szybko znalazły swoich nabywców.
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2008-2012 DPS Tarnów